قرص های ضدکرونای فایزر و مرک چه تفاوت هایی با هم دارند؟

molnu-capsule5_full-scaled-1-1200x801.jpeg

کدامیک از این قرص ها موثرتر هستند؟

ارقام منتشرشده کارآزمایی های این داروها نشان می دهد که قرص شرکت فایزر موثرتر است، اما هنوز باید منتظر داده های کامل مربوط به این آزمایش ها ماند.

شرکت فایزر اعلام کرده است که نتایج کارآزمایی بالینی اش نشان می دهد قرص ضد ویروس اش احتمال بستری شدن و مرگ ناشی از کووید-۱۹ را در افراد معرض خطر بیماری شدید در صورتی که در طول سه روز اول شروع علائم مصرف شود تا ۸۹ درصد کاهش می دهد. اثربخشی این قرص در صورت مصرف در پنج روز اول شروع علائم به ۸۵ درصد می رسد.

داروی تجربی ضدویروسی شرکت فایزر به صورت ترکیب شده با یک داروی ضدویروسی قدیمی تر به نام «ریتوناویر» است که فعالیت داروهای مهارکننده پروتئاز را تشدید می کند، اما این دارو می تواند باعث عوارض جانبی گوارشی شود و با سایر داروها تداخل کند‌

قرص شرکت مرک که به همکاری شرکت ریجبک تراپیوتیکز ساخته شده است از گروه داروهای «آنالوگ نوکلئوزید» است که اثربخشی آن از طریق وارد کردن خطاهای در رمز ژنتیکی ویروس عمل می کند و تکثیر آن را مهار می کند. این دارو با ایجاد کردن جهش های تصادفی در ویروس مانع تکامل آن و مقاوم شدنش در برابر درمان می شود.

درباره ایمنی و بی خطر بودن این داروها چه میدانیم؟
هر دوی این شرکت ها داده های محدودی درباره بی خطر بودن این داروها ابراز اطمینان کرده اند.

فایزر گرفته است که میزان بروز عوارض جانبی در هر دو گروه بیماران دریافت کننده داروی واقعی و دارونما تقریبا مشابه و حدود ۲۰ درصد بوده است. عوارض جانبی شدید در ۱.۷ درصد افراد دریافت کننده داروی واقعی و ۶.۶ درصد افراد دریافت کننده دارونما گزارش شده است.

مرک گفته است که ۱۲ درصد بیماران دریافت کننده داروی واقعی و ۱۱ درصد دریافت کننده دارونما دچار عوارض حانبی شده اند.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


مشاوره آنلاین

اکنون با ما تماس بگیرید

دکتر نغمه فاطمی – متخصص داخلی ( غدد) – فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی


تماس با ما

(درصورت نیاز به مشاوره یا ویزیت انلاین به واتس اپ ۰۹۱۲۹۴۲۹۸۶۱ پیام دهید، در اسرع وقت با شما هماهنگی های لازم انجام خواهد شد)رزرو نوبت

026-32261093دکتر نغمه فاطمی
دنبال کنید

فعالیت ما را

در شبکه های اجتماعیتمامی حقوق برای دکتر نغمه فاطمی محفوظ است . ©

دکتر نغمه فاطمی
WeCreativez WhatsApp Support
دکتر نغمه فاطمی هستم، متخصص بیماری های داخلی آماده مشاوره و پاسخگوی سوالات شما هستم.
👋 سلام، چطور میتونم کمکتون کنم؟